ORGANIZACJA PRZEDSZKOLA
1. Podstawową jednostką organizacyjną przedszkola jest oddział obejmujący dzieci w zbliżonym wieku z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań i uzdolnień.
2. Przedszkole jest 3 - oddziałowe.
3. dzienny czas pracy przedszkola ustala się na 10,5 godzin dziennie: od 5:30 do 16:00
4. podstawa programowa jest realizowana w godzinach 9:00 - 14:00
5. Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący na wniosek dyrektora przedszkola.
6. Liczba dzieci w oddziale nie powinna przekraczać 25.
7. Odbieranie dzieci z przedszkola trwa do godziny 16:00
8. Do realizacji zadań statutowych przedszkole posiada:
- 3 sale do zajęć dla poszczególnych grup,
- salę do zabaw ruchowych i ćwiczeń gimnastycznych,
- salę telewizyjną,
- kuchnię,
- stołówkę,
- szatnię dla dzieci,
- pomieszczenia sanitarne,
- pomieszczenia administracyjne i gospodarcze,
- plac zabaw wyposażony w urządzenia do zabaw i ćwiczeń rekreacyjnych.
9.Praca wychowawczo, dydaktyczna i opiekuńcza jest prowadzona w oparciu o podstawę wychowania przedszkolnego i programy wychowania przedszkolnego, dopuszczone do użytku w przedszkolu przez dyrektora.
10. Godzina zajęć w przedszkolu trwa 60 minut.
11. na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) w przedszkolu mogą być prowadzone zajęcia dodatkowe: zajęcia umuzykalniające, nauka języka angielskiego, rytmika, zabawy ruchowe z elementem muzykoterapii, warsztaty muzyczne i teatralne.
12. Czas trwania zajęć dodatkowych jest dostosowany do możliwości rozwojowych dzieci i wynosi:
- z dziećmi w wieku 3- 4 lat - około 15 minut;
- z dziećmi w wieku 5- 6 lat - około 30 minut.
13.Dyrektor może podjąć decyzję o prowadzeniu zajęć opiekuńczych lub dydaktyczno- wychowawczych w grupach międzyoddziałowych.
a) grupa międzyoddziałowa jest tworzona na okres roku szkolnego w godzinach 5:30- 9:00 i 14:00- 16:00 w celu zapewnienia opieki nad dziećmi przyprowadzanymi wcześnie rano i późno odbieranymi z przedszkola. Nauczycielka otwierająca przedszkole przyjmuje dzieci od godziny 5:30 do momentu otwarcia pozostałych oddziałów, zaś nauczycielka zamykająca przedszkole przyjmuje dzieci ze wszystkich grup od godziny 14:00 do momentu zamknięcia przedszkola.
b) ilość dzieci w grupie międzyoddziałowej nie może przekraczać 20.
c) wycieczki, wyjazdy do teatru i inne formy wyjazdowe zajęć mogą odbywać się w grupach o strukturze międzoddziałowej, zgodnie z Regulaminem Organizacji Wycieczek.
14. Dyrektor przedszkola powierza poszczególne oddziałyopiece jednego lub dwóch nauczycieli, zależnie od czasu pracy oddziału lub realizacji zadań.
15.Dla zapewnienia ciągłości i skuteczności pracy wychowawczej i dydaktycznej nauczyciel (nauczyciele) opiekują się danym oddziałem przez cały okres uczęszczania dzieci do przedszkola.
16.Szczegółową organizację wychowania, nauczania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacyjny przedszkola opracowany przez dyrektora przedszkola. Arkusz organizacyjny zatwierdza organ prowadzący przedszkole.
17. Organizację pracy przedszkola określa ramowy rozkład dnia ustalony przez dyrektora przedszkola na wniosek rady Pedagogicznej, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy oraz oczekiwań rodziców (prawnych opiekunów). Proporcje zachowania czasu przebywania w przedszkolu w rozliczeniu tygodniowym wynoszą:
a) co najmniej jedną piątą czasu przeznacza się na zabawę (w tym czsie dzieci bawią się swobodnie, przy niewielkim udziale nauczyciela);
b) co najmniej jedną piątą czasu (w przypadku młodszych dzieci- jedną czwartą czasu) dzieci spędzają w ogrodzie przedszkolnym, na boisku, w parku (organizowane są tam gry i zabawy ruchowe, zajęcia sportowe, obserwacje przyrodnicze, prace gospodarcze, ogrodnicze, itp.);
c) najwyżej jedną piątą czasu zajmują różnego typu zajęcia dydaktyczne, realizowane według wybranego programu wychowania przedszkolnego.
18.Przedszkole jest jednostką budżetowa, której działalność finansowana jest przez Radę Gminy Bogatynia oraz rodziców (prawnych opiekunów)- w formie comiesięcznej odpłatności za sprawowanie opieki nad dzieckiem w czasie przekraczającym czas realizacji podstawy programowej (5 godzin).
19. Opłata za jedną godzinę świadczenia o którym mowa w ust. 1 wynosi 1,00zł.
20. Opłata za całodzienne wyżywienie wynosi 9,00 zł. tj. śniadanie I- 2,00 , śniadanie II- 2,00 , obiad- 5,00