|
Organizacja
Organizację przedszkola reguluje statut przedszkola oraz arkusz organizacyjnypracy przedszkola zatwierdzany przez Burmistrza Miasta i Gminy :
- Czas pracy przedszkola ustala organ prowadzący na wniosek Dyrektora przedszkola i Rady Pedagogicznej w tym czas na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego, nie krótszy niż 5 godz. dziennie.
- Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący przedszkole na wniosek Dyrektora i Rady Pedagogicznej.
- Przerwy w pracy przedszkola wykorzystywane są na przeprowadzenie prac modernizacyjnych, remontowych oraz porządkowo–gospodarczych.
- Dzienny czas pracy przedszkola ustalony jest przez organ prowadzący na wniosek Dyrektora przedszkola.
- Podstawową jednostką organizacyjną przedszkola jest oddział obejmujący dzieci z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań, uzdolnień i rodzaju niepełnosprawności.
- Placówka dysponuje ilością miejsc przewidzianą dla 6 oddziałów .
- Ilość dzieci w placówce zależna jest od liczby oddziałów integracyjnych w danym roku szkolnym.
- W zależności od ilości dzieci niepełnosprawnych tworzy się odpowiednią liczbę oddziałów integracyjnych w danym roku szkolnym.
- Liczba dzieci w oddziale integracyjnym jest zgodna z obowiązującymi przepisami.
- W uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego liczba dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego w oddziale , może być niższa.
- Praca wychowawczo-dydaktyczna i opiekuńcza prowadzona jest zgodnie z podstawą programową.
- Na wniosek rodziców przedszkole organizuje dla dzieci nieodpłatnie lekcje katechezy. W tym czasie dzieci nie uczęszczające na katechezę, mają zapewnioną opiekę nauczyciela.
- Formy finansowania przedszkola:
- jednostka budżetowa,
- dochody własne.
- Szczegółową organizację, nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji przedszkola opracowany przez dyrektora przedszkola.
- Arkusz organizacji przedszkola zatwierdza organ prowadzący przedszkole w terminie przez siebie wyznaczonym.W arkuszu organizacji przedszkola określa się: liczbę oddziałów, liczbę dzieci, czas pracy poszczególnych oddziałów, liczbę pracowników przedszkola z podziałem na pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych, w tym pracowników zajmujących stanowiska kierownicze, oraz ogólną tygodniową i roczną liczbę godzin pracy finansowanych ze środków przydzielonych przez organ prowadzący przedszkole.
- W arkuszu organizacji przedszkola podaje się, w podziale na stopnie awansu zawodowego, liczbę nauczycieli ubiegających się o wyższy stopień awansu zawodowego, którzy będą mogli przystąpić w danym roku szkolnym do postępowań kwalifikacyjnych lub egzaminacyjnych, oraz wskazuje się najbliższe terminy złożenia przez nauczycieli wniosków o podjęcie tych postępowań.
- Organizację pracy przedszkola określa ramowy rozkład dnia ustalony przez dyrektora przedszkola na wniosek rady pedagogicznej, z uwzględnieniem przepisów w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach
- Ramowy rozkład dnia określa: czas przyprowadzania oraz odbierania dzieci, godziny posiłków, czas realizacji 5 godzin podstawy programowej wychowania przedszkolnego dla każdego oddziału.
- Praca dydaktyczno – wychowawcza
- Zajęcia, podczas których jest realizowana podstawa programowa wychowania przedszkolnego są prowadzone na podstawie programu wychowania przedszkolnego dopuszczonego do użytku w przedszkolu przez dyrektora przedszkola.
- Godzina zajęć w przedszkolu trwa 60 minut.
- W przedszkolu, w czasie przekraczającym 5 godzin dziennie przeznaczonych na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego mogą być realizowane świadczenia obejmujące zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze.
- Warunki organizowania katechezy określają przepisy w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.
- Zajęcia dydaktyczne, o których mowa w ust. 3.3., oraz nauka religii i zajęcia rewalidacyjne, powinny być dostosowane do możliwości rozwojowych dzieci i wynosić:
- z dziećmi w wieku 3-4 lat - około 15 minut;
- z dziećmi w wieku 5-6 lat - około 30 minut.
- W przedszkolu mogą być organizowane zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze dla dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim, zgodnie z przepisami w sprawie zasad organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim.
- Za zgodą rodziców dzieci mogą uczęszczać na zajęcia dodatkowe bezpłatne, proponowane przez przedszkole, tzn. religię, gimnastykę korekcyjną, rytmikę
- Zajęcia z języka obcego odbywają sie we wszystkich grupach wiekowych
- Przedszkole prowadzi i przechowuje następującą dokumentację pracy dydaktyczno - wychowawczej:
- dziennik zajęć przedszkola,
- dziennik indywidualnych zajęć rewalidacyjno-wychowawczych
- dziennik zajęć nauczyciela współorganizującego kształcenie dziecka niepełnosprawnego
- dzienniki zajęć pracy specjalistów
- zeszyty obserwacji dzieci i pracy w zespołach wspierających
- plany pracy wychowawczo-dydaktycznej
- W przedszkolu zatrudnia się specjalistów:
- psychologa ( terapia indywidualna dla dzieci niepełnosprawnych oraz ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi, praca z dziećmi zdolnymi, udzielanie rodzicom specjalistycznej konsultacji)
- logopedów ( działalność profilaktyczna, terapeutyczna i informacyjna)
- pedagoga ( terapia indywidualna i zespołowa, prowadzenie obserwacji pedagogicznych mających na celu poznanie i zabezpieczenie potrzeb rozwojowych dzieci oraz dokumentowanie spostrzeżeń)
- fizjoterapeutów (zajęcia indywidualne usprawniające możliwości ruchowe dzieci niepełnosprawnych, gimnastyka korekcyjna dla dzieci z wadami postawy, zajęcia ruchowe w grupach)
- pielęgniarkę
- Rekrutacja
- Przedszkole prowadzi rekrutację zgodnie z przepisami prawa( Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 marca 2017 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół i placówek(Dz. U. poz. 610)z dnia 22 marca 2017 r.)
- Szczegółowe zasady rekrutacji określa Regulamin rekrutacji dzieci do Publicznego Przedszkola nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi
- Podstawą zgłoszenia dziecka do przedszkola jest „ Wniosek o przyjęcie dziecka”
- Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat.
- W szczególnie uzasadnionych przypadkach wychowaniem przedszkolnym może zostać objęte dziecko, które ukończyło 2,5 roku.
- Dzieci przyjmuje się do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego.
- Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza się co roku na kolejny rok szkolny na wolne miejsca w przedszkolu.
- Rodzice dzieci przyjętych do danego przedszkola corocznie składają na kolejny rok szkolny deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego.
Ilość odwiedzin: | 17497 | Nazwa dokumentu: | Organizacja | Podmiot udostępniający: | Przedszkole Publiczne Nr3 z Oddziałami Integracyjnymi | Osoba, która wytworzyła informację: | Agata Nowak | Osoba, która odpowiada za treść: | Bogumiła Lewczuk | Osoba, która wprowadzała dane: | Bogumiła Lewczuk | Data wytworzenia informacji: | 2005-02-08 11:44:29 | Data udostępnienia informacji: | 2005-02-08 11:44:29 | Data ostatniej aktualizacji: | 2022-10-06 13:13:51 |
Wersja do wydruku... Rejestr zmian...
|