Uchwała Nr XXIV/202/05
Rady Gminy i Miasta w Bogatyni
z dnia 28 lutego 2005r.
w sprawie szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również tryb ich pobierania
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) w związku z art. 17 ust.1 pkt 11, 50 ust. 6 ustawy z dnia 12 marca 2004r.o pomocy społecznej (Dz. U. z 2004r. Nr 64, poz. 593 z późn. zm.), Rada Gminy i Miasta w Bogatyni uchwala, co następuje:
§ 1
Pomoc w formie usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych przyznawana jest osobom, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób, a są jej pozbawione, lub które wymagają pomocy innych osób, a rodzina nie może takiej opieki zapewnić.
§ 2
1. Do zakresu usług opiekuńczych w szczególności należy:
1) zaspokajanie codziennych potrzeb życiowych,
2) opieka higieniczno-pielęgnacyjna,
3) pomoc w utrzymaniu kontaktu z otoczeniem,
2. Do zakresu specjalistycznych usług opiekuńczych w szczególności należy:
1) usprawnienie do funkcjonowania w społeczeństwie,
2) pielęgnacja chorego, układanie chorego w łóżku z zastosowaniem udogodnień,
3) rehabilitacja fizyczna,
4) wspieranie psychologiczno-pedagogiczne, edukacyjno-terapeutyczne,
5) pomoc mieszkaniowa.
3. Szczegółowy zakres czynności usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych ustalany jest indywidualnie z osobą wymagającą opieki, uzależniony jest od warunków bytowych, stanu zdrowia tej osoby i umieszcza się go w aktach osobowych świadczeniobiorcy.
4. W przypadku osób obłożnie i ciężko chorych, niepełnosprawnych zamieszkałych wspólnie z rodzinami usługi opiekuńcze mogą być świadczone w zakresie podawania posiłku przygotowanego przez rodzinę oraz wykonywanie specjalistycznych usług opiekuńczych, przy czym usługi powinny być świadczone w godzinach pracy wszystkich członków rodziny.
§ 3
Przy ustalaniu wymiaru godzin usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych należy uwzględniać w szczególności:
1) rodzaj schorzenia i sprawność fizyczną,
2) warunki mieszkaniowe,
3) sytuację rodzinną i materialną,
4) uwarunkowania środowiskowe,
5) wydolność opiekuńczą rodziny (posiadanie wiedzy na temat występującego schorzenia oraz zaangażowanie i współdziałanie w procesie opieki).
§ 4
Zakres świadczonych usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych, łączny ich czas oraz wysokość odpłatności ustala w drodze decyzji Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Bogatyni, na podstawie zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego stan zdrowia i potrzebę objęcia opieką, wywiadu środowiskowego, a także innych dokumentów zebranych w toku postępowania.
§ 5
Wysokość odpłatności liczona jest procentowo od kosztów świadczonej przez Ośrodek Pomocy Społecznej usługi za jedną godzinę wynikających z kalkulacji wydatków związanych z realizacją tego typu usługi zatwierdzoną każdorazowo przez Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia.
§ 6
1. Wysokość odpłatności za usługi opiekuńcze, w tym specjalistyczne usługi opiekuńcze uzależniona jest od sytuacji rodzinnej oraz dochodu osoby lub rodziny ubiegającej się o tę formę pomocy.
2. W przypadku, gdy dochód osoby lub rodziny nie przekracza kryterium dochodowego określonego w art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze świadczone są nieodpłatnie.
Kwoty określające dochód na osobę podlegają waloryzacji w trybie i na zasadach określonych w art. 9 ustawy o pomocy społecznej.
3. Osoby lub rodziny, których dochód przekracza kryterium dochodowe określone w art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej, ponoszą odpłatność za usługi opiekuńcze w zależności od dochodu w następującej wysokości:
Dochód wyliczony w oparciu o art. 8 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej
% ustawowego kryterium dochodowego |
Osoba samotnie gospodarująca |
Osoba w rodzinie |
Do 100% |
bezpłatnie |
xx |
101% - 150% |
4,00% |
13,00% |
151% - 200% |
8,00% |
17,00% |
201% - 250% |
13,00% |
27,00% |
251% - 350% |
27,00% |
45,00% |
351% - 400% |
45,00% |
65,00% |
Powyżej 400% |
100,00% |
100,00% |
§ 7
1. Osoby korzystające z usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych mogą być całkowicie lub częściowo zwolnione z ponoszenia odpłatności za przyznane usługi opiekuńcze, co oznacza ustalenie odpłatności w wysokości niższej niż wynikająca z tabeli określonej w § 6.
2. Zwolnienie może nastąpić na wniosek świadczeniobiorcy lub wniosek pracownika socjalnego, jeżeli zaistnieje jedna z niżej wymienionych okoliczności:
1) długotrwała, przewlekła choroba i niepełnosprawność, wymagająca systematycznego stosowania drogich leków, zakupu sprzętu ortopedycznego, środków i materiałów do pielęgnacji,
2) straty materialne powstałe w wyniku klęsk żywiołowych lub innych zdarzeń losowych,
3) ponoszona odpłatność naruszałaby bezpieczeństwo socjalne rodziny lub też niweczyłoby skutki udzielonej pomocy,
4) ukończenia przez świadczeniobiorcę 75 lat,
3. Decyzje w sprawie całkowitego lub częściowego zwolnienia z odpłatności podejmuje Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej.
§ 8
1. Odpłatność za usługi opiekuńcze wnoszona jest do Ośrodka Pomocy Społecznej w terminie do 20 dnia każdego następnego miesiąca po wykonaniu usługi.
2. Podstawą do wyliczenia należności za świadczone usługi są decyzje ustalające wysokość odpłatności, łączny ich czas wykonania oraz karty pracy opiekuna, stwierdzające ilość przepracowanych godzin w danym miesiącu, potwierdzone przez osobę korzystającą z usługi.
§ 9
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Bogatynia.
§ 10
Traci moc Uchwała Nr LV/508/97 Rady Gminy i Miasta w Bogatyni z dnia 05 sierpnia 1997r. w sprawie określenia zasad przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze świadczone przez Gminę oraz trybu ustalania i pobierania opłat za te usługi, jak również warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat.
§ 11
Uchwała wchodzi w życie w terminie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2005r.