1) Przygotowanie materiałów do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy i miasta.
2) Wnioskowanie sporządzenia szczegółowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz planowanie odpowiednich środków na ich realizację.
3) Ocena realizacji planów zagospodarowania przestrzennego. Współudział w uzgadnianiu planów w toku ich opracowywania. Współudział w konsultacjach społecznych i wykładanie planów do publicznego wglądu.
4) Prowadzenie rejestracji decyzji dotyczących podziału nieruchomości i zajmowania pasa drogowego.
5) Zawiadamianie zainteresowanych właścicieli i użytkowników o ustaleniach w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczenia terenów oraz innych ograniczeniach wynikających z tego planu.
6) Wnioskowanie do Starostwa w sprawie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego.
7) Wnioskowanie do Starostwa w sprawie wyrażenia zgody na wykonanie rozbiórek obiektów gminnych.
8) Współdziałanie z wydziałem inicjatyw gospodarczych i promocji, wydziałem gospodarki gruntami i handlu w zakresie lokalizacji nowych inwestycji.
9) Kontrolowanie zgodności realizacji inwestycji budowlanych gminnych z zatwierdzonymi planami realizacyjnymi i projektami urbanistyczno - architektonicznymi, normatywami i warunkami technicznymi, a także zagospodarowywanie i utrzymanie w należytym stanie terenów, urządzeń i obiektów budowlanych.
10) Wykonywanie wymaganych przez właściwe przepisy prac związanych z realizacją remontów bieżących obiektów gminnych.
11) Uczestniczenie w odbiorach obiektów realizowanych z budżetu miasta i gminy.
12) Koordynowanie prac w zakresie robót drogowych z innymi jednostkami realizującymi na terenie miasta i gminy obiekty drogowe.
13) Zapewnianie właściwego utrzymania gminnych dróg, ulic, placów i drogowych obiektów inżynierskich .
14) Orzekanie o podłączeniu nieruchomości do sieci urządzeń komunalnych lub o zastępczym podłączeniu do tej sieci budynków, na koszt właściciela.
15) Współdziałanie z wydziałem inicjatyw gospodarczych i promocji gminy w zakresie programowania i realizacji infrastruktury technicznej zapewniającej przygotowanie terenu pod budownictwo.
16) Występowanie z wnioskiem do Starostwa w sprawie wydania decyzji o przebudowie, nadbudowie lub rozbudowie obiektów budowlanych.
17) Działanie związane z opracowaniem i aktualizacją planów przestrzennego zagospodarowywania miasta i gminy.
18) Wydawanie zarządzeń w celu zabezpieczenia zabytków w nagłych przypadkach i niezwłoczne zawiadomienie o tym właściwego konserwatora zabytków.
19) Zgłaszanie wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków przedmiotów zasługujących na wciągnięcie do rejestru zabytków.
20) Składanie wniosków o wpisie do rejestru zabytków dóbr kultury nieruchomych i kolekcji.
21) Przyjmowanie zawiadomień o ujawnieniu przedmiotu, który posiada cechy zabytku.
22) Zawiadamianie wojewódzkiego konserwatora zabytków o otrzymaniu wiadomości o znalezieniu lub odkryciu przedmiotu archeologicznego lub wykopaliska.
23) Działanie w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków w zakresie użytkowania obiektu zabytkowego zgodnie z zasadami opieki nad zabytkami i w sposób odpowiadający jego wartości zabytkowej, przejmowanie w zarząd zabytku nieruchomego.
24) Sporządzanie wniosków inwestycyjnych na rozbudowę i modernizacje sieci:
a) kanalizacji sanitarnej,
b) kanalizacji deszczowej,
c) sieci wodociągowej.
25) Sprawowanie nadzoru merytorycznego nad budową i modernizacją urządzeń komunalnych ( oczyszczalnia ścieków sanitarnych i deszczowych, kanalizacji ścieków sanitarnych i deszczowych oraz sieci wodociągowych).
26) Współpraca w zakresie remontów urządzeń i sieci wodno – kanalizacyjnych z Bogatyńskimi Wodociągami i Oczyszczalnią S.A .
27) Sporządzanie sprawozdań z zakresu planowania przestrzennego.