Wydział inwestycji i ochrony środowiska
A. Dział Przygotowania i Realizacji Inwestycji.
realizuje zadania z zakresu:
1) Uczestniczenia w opracowywaniu projektów rocznych i wieloletnich pla-nów inwestycyjnych we współdziałaniu z Wydziałem Zamówień Publicz-nych i Funduszy Zewnętrznych.
2) Wykonywania wymaganych przez właściwe przepisy prac związa-nych z przygotowaniem inwestycji budowlanych do realizacji
a w szczególności:
a) zapewnienie terminowego wykonania dokumentacji projektowej
b) uzyskanie prawa do realizacji inwestycji na terenie
wyznaczonym we właściwym trybie,
c) analizowanie części kosztorysowej zadań zgodnie z opracowaną dokumentacją techniczną,
d) współudział z Wydziałem Zamówień Publicznych i Funduszy Ze-wnętrznych w zakresie proponowania włączenia inwestycji do planu budżetowego, z uwzględnieniem pozyskiwanych środków zewnętrznych,
e) umieszczanie w internetowym systemie ewidencji kart projektowych .
3) Podejmowania starań o usunięcie przeszkód w przygotowaniu inwe-stycji do realizacji.
4) Planowania i analizy inwestycyjna.
5) Rozpatrywania wniosków administratorów w zakresie remontów obiektów komunalnych.
6) Wykonywania wymaganych przez właściwe przepisy prac związanych z przygotowaniem do remontów kapitalnych obiektów gminnych a w szczególności :
a) zapewnienie terminowego wykonania dokumentacji projektowej,
b) uzyskanie prawa do realizacji remontów,
c) współudział z wydziałem inwestycji i ochrony środowiska , w zakresie proponowania włączenia remontów do planu budżetowego.
7) Opracowywania przy współudziale z geodeta gminnym w zakresie infra-struktury technicznej zapewniające przygotowanie terenów pod bu-downictwo.
8) Wydawania technicznych warunków przyłączenia do sieci kanalizacji deszczowej.
9) Przygotowania i zabezpieczenia dokumentacji technicznej na budowę i modernizację urządzeń komunalnych w zakresie infrastruktury technicz-nej.
10) W ramach realizacji zadań wchodzących w zakres działania wydzia-łu bezwzględne przestrzeganie postępowania określonego w usta-wie z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych ( Dz.U. z 2004r. Nr 19 poz. 177 ze zm.)
11) Realizacji strategii rozwoju miasta i gminy Bogatynia na lata 2006 – 2014.
12) Opracowania planu zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną gminy Bogatynia.
13) Dokonywania ocen dokumentacji technicznej i inwestycyjnej przez komisję powołaną zarządzeniem Burmistrza.
14) Wnioskowania do Starostwa w sprawie wyrażenia zgody na wykonanie rozbiórek obiektów gminnych.
15) Występowania z wnioskiem do Starostwa w sprawie wydania decyzji o przebudowie, nadbudowie lub rozbudowie obiektów budowlanych.
16) Współdziałania z wydziałem Zamówień Publicznych i Funduszy Zewnętrz-nych, w opracowaniu programu rozwoju miasta i gminy oraz wykonaniu projektów rocznych i wieloletnich planów inwestycyjnych w oparciu o za-twierdzony plan ogólny zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy oraz lokalne potrzeby rad osiedlowych i sołeckich, zgodnie z zatwierdzo-nym budżetem gminy.
17) Wykonywania wymaganych przez właściwe przepisy prac związanych z prawidłowym przebiegiem realizacji inwestycji a w szczególności:
a) przekazanie wykonawcy terenu budowy,
b) zapewnienie sprawowania nadzoru merytorycznego nad realizacją inwestycji,
c) nadzorowanie dostaw maszyn i urządzeń stanowiących wyposażenie inwestycji w zakresie i terminach uzgodnionych i do-stosowanych do terminów rozpoczęcia i zakończenia realizacji inwe-stycji,
d) prowadzenie kontroli zgodności zakresu jakości wykonania i kosztu realizowanych inwestycji z zatwierdzoną dokumentacją tech-niczną i finansową,
e) Uczestniczenia w odbiorach obiektów realizowanych z budżetu mia-sta i gminy.
f) odbiór inwestycji,
g) powiadamianie Inspektora Nadzoru Budowlanego o zakończeniu inwestycji,
h) rozliczenia inwestycji,
i) prowadzenia ( sporządzania ) okresowych sprawozdań z re-alizowanych inwestycji oraz analiz działalności inwestycji.
18) Podejmowania starań usuwających przeszkody w realizacji inwestycji.
19) W ramach realizacji zadań wchodzących w zakres działania wydziału bezwzględne przestrzeganie postępowania określonego w ustawie z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych ( Dz.U. z 2004r. Nr 19 poz. 177 ze zm.)
20) Nadzoru nad prawidłowym oświetleniem miasta i wsi.
21) Przekazywania Wydziałowi Budżetowemu dokumentów utworzenia środka trwałego OT w momencie zakończenia inwestycji zgodnie z terminem określonym w instrukcji obiegu dokumentów.
22) Systematycznego przekazywania aportów rzeczowych do spółek gmin-nych.
23) Pomocy placówkom oświatowym w przygotowaniu i realizacji remontów bieżących.
24) Wykonywania wymaganych przez właściwe przepisy prac związanych z realizacją remontów bieżących obiektów gminnych.
25) Uczestniczenia w odbiorach obiektów realizowanych z budżetu miasta i gminy.
26) Sprawowania nadzoru merytorycznego nad budową i modernizacją urzą-dzeń komunalnych ( oczyszczalnia ścieków sanitarnych i deszczowych, kanalizacji ścieków sanitarnych i deszczowych oraz sieci wodociągo-wych).
27) Sprawowania nadzoru merytorycznego nad eksploatacją sieci i urządzeń komunalnych do czasu przekazania w formie aportu rzeczowego spółkom gminnym.
28) Współpracy w zakresie remontów urządzeń i sieci wodno – kanalizacyj-nych z Bogatyńskimi Wodociągami i Oczyszczalnią S.A .
29) Wykonywania wymaganych przez właściwe przepisy pracy związanych z prawidłową realizacją inwestycji drogowych w mieście i gminie.
30) Nadzorowania należytego wykonania i utrzymania nawierzchni dróg, ulic chodników, po wykonanych w obrębie pasa drogowego.
31) Koordynowania prac w zakresie robót drogowych z innymi jednostkami realizującymi na terenie miasta i gminy obiekty drogowe.
32) Zapewniania właściwego utrzymania gminnych dróg, ulic, placów i dro-gowych obiektów inżynierskich .
33) Współdziałania w pracach z instytucjami (Zarządem Dróg i Kolei , Staro-stwem Powiatowym i organami policji) w sprawowaniu nadzoru nad or-ganizacją ruchu drogowego na terenie miasta i gminy Bogatynia.
34) Nadzorowania w zakresie prawidłowego ustawiania i uzupełniania znisz-czonego oznakowania drogowego na terenie miasta i gminy.
35) Sprawowania nadzoru merytorycznego nad pracami związanymi z zimo-wym i letnim utrzymaniem dróg i ulic.
36) Przygotowania decyzji na zajęcie pasa drogowego.
37) Prowadzenia rejestru wydanych decyzji na zajęcie pasa drogowego