Uchwała Nr XLVI/308/09
Rady Gminy i Miasta Bogatynia
z dnia 28 maja 2009 roku
w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Bogatynia dla obszarów Bratkowa i Sieniawki.
Na podstawie art. 18, ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (tekst jedn. z 2001 roku, Dz. U. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 roku o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm.) Rada Gminy i Miasta Bogatynia uchwala, co następuje:
§ 1
Przystępuje się do sporządzenia zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Bogatynia, uchwalonego Uchwałą Nr XLVIII/347/2002 z dnia 5 sierpnia 2002 roku.
§ 2
Obszary objęte zmianami planu położone są w obrębie Bratków i Sieniawka.
§ 3
Granice obszarów objętych zmianami w planie przedstawiono na załącznikach graficznych Nr 1 do Nr 2 do niniejszej uchwały.
§ 4
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Bogatynia.
§ 5
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący
Rady Gminy i Miasta Bogatynia
Paweł Szczotka
Analiza zasadności przystąpienia do sporządzenia zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Bogatynia.
Analiza dotyczy wyodrębnionych terenów w obszarze wsi Sieniawka i Bratków – gmina Bogatynia
I. Informacje o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Dla obszaru miasta i gminy opracowany został miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Bogatynia, uchwalony Uchwałą Nr XLVIII/347/2002 Rady Gminy i Miasta w Bogatyni z dnia 5 sierpnia 2002r. (Dz. U. Nr 218 z 16.10.200r., poz. 3000).
Prace planistyczne nad planem, prowadzone były w trybie procedury określonej w ustawie z dnia 07 lipca 1994r. o zagospodarowaniu przestrzennym.
Dokument planu zawiera:
uchwałę w sprawie uchwalenia planu (zawierające tekstowe ustalenia planu),
załączniki graficzne do uchwały – rysunki planu od nr 1 do nr 16 (w skali 1:10000, 1:5000 i 1:2000).
II. Analiza ustaleń planistycznych obowiązującego planu.
Podstawą ustaleń zapisów dotychczasowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Bogatynia, w zakresie zasad i warunków zagospodarowania terenów i kształtowania zabudowy, były wnioski właścicieli terenów, inwestorów oraz władz gminy.
Uwzględniono też zamierzenia i programy związane z realizacją ponadlokalnych inwestycji celu publicznego.
Ustalenia formułowane były również z uwzględnieniem:
• postanowień art. 1 ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym,
• postanowień przepisów odrębnych (przepisów ustawowych),
• ustaleń Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (suikzp) Miasta i Gminy Bogatynia, uchwalonego uchwałą Nr XXXVII/325/06 Rady Gminy i Miasta w Bogatyni z dnia 08 sierpnia 2006r.
• ustalenia planu zagospodarowania przestrzennego województwa dolnośląskiego i innych dokumentów dot. planowania strategicznego,
• projektów budowlanych i innych opracowań studialno – projektowych wykonywanych dla obszaru gminy.
W analizie zapisów obecnego planu stwierdzono:
Dla wielu obszarów ustalono warunki i zasady zagospodarowania terenu w formie postanowień ramowych / „ofertowych”. Wynikało to z braku wniosków do planu dla nowych terenów, których lokalizację wskazywało Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Nie został jednocześnie rozstrzygnięty sposób poprowadzenia drogi Hradek – Sieniawka - Zittau, ze względu na brak właściwych międzynarodowych porozumień.
Dla części obszaru opracowano plan w skali 1:5000 i 1:1000
Zapisy ustaleń planu sformułowane zostały w oparciu o ustawę ustawie z dnia 07 lipca 1994r. o zagospodarowaniu przestrzennym.
W związku z powyższym nie uwzględniają wymaganych obecnie zapisów i regulacji, właściwych dla obecnej ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Oznacza to, że obecny plan nie ustala wszystkich niezbędnych do wydawania pozwoleń na budowę warunków zagospodarowania terenów i kształtowania zabudowy.
Analiza wykazała, że ze względów formalno – prawnych obecny plan wymaga aktualizacji.
III. Wnioski o zmianę planu.
W czasie realizacji dotychczasowego planu złożono wiele wniosków o dokonanie aktualizacji planu.
Przedłożone do analizy wnioski dotyczą:
• lokalizacji zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i usług w Bratkowie,
• lokalizacji urządzeń obsługi komunikacji samochodowej w Sieniawce (jako części projektowanej strefy aktywności gospodarczej).
Obszary gminy, na które zgłoszono wnioski, przeznaczone były w obowiązującym planie na cele rolne.
Złożone wnioski zostały szczegółowo przeanalizowane pod kątem wymagań, dotyczących:
• uwarunkowań środowiskowych,
• zasad obowiązujących w planowaniu przestrzennym i zasad ładu przestrzennego,
• zgodności z Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego i jego przeprowadzanej aktualizacji,
• możliwości obsługi komunikacyjnej, w szczególności, w rejonie projektowanej drogi Hradek – Sieniawka - Zittau (na podstawie wykonanego projektu drogi).
W wyniku analizy stwierdzono potrzebę zmiany planu w 2 obszarach na terenie wsi Bratków i Sieniawka.
IV. Stopień zgodności przewidywanych rozwiązań z ustaleniami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Przewidywane rozwiązania zmian planu, uwzględniające określone we wnioskach poszczególnych właścicieli terenów postulowane sposoby wykorzystania terenów, są zgodne ze Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy i miasta Bogatynia oraz z projektem jego aktualizacji.
Granice opracowania zmian dla poszczególnych obszarów wyznaczono na podstawie analizy wniosków oraz uwarunkowań dotyczących terenów, których dotyczą wnioski, jak i analizy potrzeb gminy.
Granice poszczególnych obszarów wyznaczono z dodatkowymi terenami celem właściwego rozwiązania problemów związanych z wprowadzeniem nowych rozstrzygnięć planistycznych / urbanistycznych dla wnioskowanych do zmiany planu terenów.
V. Zasadność przystąpienia do sporządzenia zmian planu
Po przeprowadzonej analizie złożonych wniosków, dokumentów planistycznych, zgodności proponowanych zmian ze Studium... (suikzp), w świetle obowiązujących przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, należy stwierdzić, że przystąpienie do sporządzenia zmian planu jest zasadne.
VI. Zakres prac planistycznych.
Przeprowadzone rozeznanie problemów planistycznych wykazało, że zakres problematyki określony jako obowiązujący w art. 15 ust.2 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym odpowiada w całości zakresowi zamierzonych prac planistycznych.
W szczególności wymagane będzie opracowanie:
• prognozy oddziaływania na środowisko dotyczącej projektu zmian mpzp.
• opracowanie prognozy skutków ekonomicznych uchwalenia zmian planu.
Granice obszaru opracowania określają załączniki do uchwał.
VII. Materiały geodezyjne niezbędne do opracowania projektów planu / zmian planu.
Opracowanie zostanie wykonane w wymaganej ustawowo skali.
Mapy zasadnicze (sytuacyjno – wysokościowe) i mapa ewidencji gruntów – oraz dane dotyczące użytkowania i władania terenów zostaną pozyskane w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Starostwa Powiatowego w Zgorzelcu.