1) Na wniosek wydziałów, przeprowadzanie postępowań o zmówienie publiczne zgodnie z ustawą z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych..
2) Wnioskowania do Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia o wyrażenie zgody na uruchomienie postępowania o zamówienie publiczne w przypadku, gdy postępowanie przygotowuje Dział zamówień publicznych
3) Przygotowania projektów zarządzeń Burmistrza Miasta i Gminy Bogatynia o powołaniu Komisji Przetargowych do przeprowadzenia postępowań o udzielenie zamówień publicznych.
4) Zamieszczania drogą elektroniczną w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszeń o zamówieniu i ogłoszeń o udzieleniu zamówienia.
5) Przekazywania do publikacji na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Bogatyni oraz w miejscu publicznie dostępnym (tablica ogłoszeń) ogłoszenia o wszczęciu postępowania oraz wyborze oferty.
6) Przekazywania do publikacji Prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych oraz Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich ogłoszeń wymaganych przepisami prawa.
7) Dokumentowania czynności związanych z przekazaniem i publikacją ogłoszeń.
8) W przypadku prowadzenia przez Wydział Zamówień Publicznych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego bez powoływania Komisji Przetargowej przedstawiania Burmistrzowi Miasta i Gminy projektu: ogłoszenia o wszczęciu postępowania, Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, wyjaśnienia treści SIWZ, rozstrzygnięcia protestu oraz propozycji wykluczenia wykonawcy, odrzucenia oferty, wyboru najkorzystniejszej oferty bądź unieważnienia postępowania.
9) Przekazywania do publikacji na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, zapytań i wyjaśnień dotyczących treści SIWZ, protestów, wezwań skierowanych do wykonawców do wzięcia udziału w postępowaniu toczącym się w wyniku wniesienia protestu oraz rozstrzygnięć protestu.
10) Na wniosek wykonawcy przekazywania Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia.
11) Zgodnie z obowiązującymi przepisami prowadzenia, udostępniania i przechowywania dokumentacji z postępowań o zamówienie publiczne (protokołu wraz z załącznikami).
12) Przekazywania do realizacji poszczególnym wydziałom zawartych umów w wyniku prowadzonych postępowań o zamówienie publiczne.
13) Prowadzenia rejestru prowadzonych i udzielonych zamówień publicznych.
14) Prowadzenia rejestru zawartych umów w wyniku postępowania o udzielenia zamówienia publicznego.
15) Sporządzania rocznych sprawozdań z udzielonych zamówień publicznych.
16) Prowadzenia zbioru przepisów prawnych z zakresu zamówień publicznych.
17) Inicjowania szkoleń z zakresu zamówień publicznych.