Zarządzenie Nr 31 /2007
Burmistrza Miasta i Gminy w Bogatyni
z dnia 29 marca 2007 r.
w sprawie wprowadzenia procedur kontroli związanych z gromadzeniemi rozdysponowaniem środków publicznych oraz gospodarowaniem mieniem
Na podstawie art. 47 ustawy o finansach publicznych z dnia 30 czerwca 2005 r. ( Dz.U. Nr 249 poz. 2104 z późń. zmianami) zarządzam co następuje:
§ 1
1) Wprowadzam procedury kontroli finansowej obejmującej:
a) przeprowadzanie wstępnej oceny celowości zaciągania zobowiązań finansowych i dokonywania wydatków;
b) badanie i porównywanie stanu faktycznego ze stanem wymagalnym w zakresie dotyczącym procesów pobierania i gromadzenia środków publicznych, zaciągania zobowiązań finansowych i dokonywania wydatków ze środków publicznych, udzielania zamówień publicznych oraz zwrotu środków publicznych;
c) prowadzenie gospodarki finansowej oraz stosowanie procedur dotyczących procesów, o których mowa w pkt b.
§ 2
Skarbnik, Główny księgowy jednostki budżetowej Urzędu Miasta i Gminy w Bogatyni, Naczelnicy wydziałów, Kierownik USC, Kierownik Biura Rady, Samodzielne stanowiska, zobowiązani są do stosowania zasad i procedur określonych w niniejszym zarządzeniu.
§ 3
Każdy wydatek realizowany przez Urząd podlega sprawdzeniu pod względem zgodności z przepisami, celowości i oszczędności w sposób umożliwiający terminową realizacje zadań w wysokości i terminach wynikających z wcześniej zaciągniętych zobowiązań.
§ 4
Przez kontrolę wydatku pod względem:
1) zgodności z przepisami - legalności - należy rozumieć kontrolę dokumentu, polegającą na badaniu operacji lub działań gospodarczych rodzących zobowiązania finansowe w aspekcie ich zgodności z obowiązującymi kierunkami działalności oraz z obowiązującymi przepisami, a w szczególności dokumentami dotyczącymi wykonania budżetu,instrukcjami, zarządzeniami, uchwałami, zleceniami i ustalonymi warunkami umów,
2) celowości – należy przez to rozumieć kontrolę dokumentu polegającą na stwierdzeniu, czydana operacja- zdarzenie gospodarcze powodujące powstanie zobowiązania finansowego jest operacją celową, zgodnie z podejmowanymi decyzjami, w granicach kwot określonych w budżecie miasta i gminy i w planach finansowych,
3) oszczędności - należy rozumieć kontrolę polegającą na analizie i ocenie wszelkich dostępnych dokumentów, w celu określenia, czy została zachowana należyta staranność w zakresie wydatkowanych środków gwarantująca wykonanie zadania w sposób efektywny, gospodarny przy wyborze najkorzystniejszej oferty (wykorzystanie zasobów jednostki pozwalające na minimalizację kosztów finansowych, a maksymalizację efektówgospodarczych).
§ 5
Procedura kontroli dokonywania wydatków pod względem zgodności z przepisami, celowości i oszczędności obejmuje system funkcjonowania:
1) kontroli wstępnej - która ma na celu zapobieganie niepożądanym lub nielegalnym działaniom i obejmuje w szczególności projekty umów, porozumień oraz inne dokumenty powodujące powstanie zobowiązań,
2) kontroli bieżącej - polegającej na badaniu czynności i operacji w toku wykonywania, w celu stwierdzenia czy przebiegają prawidłowo, zgodnie z rzeczywistym stanem rzeczowym i wartością składników majątkowych, a także w zakresie prawidłowości ich zabezpieczenia przed kradzieżą, zniszczeniem, uszkodzeniem i innymi szkodami,
3) kontroli następnej – obejmującej badanie stanu faktycznego i dokumentów odzwierciedlających czynności już dokonane.
Po dokonaniu kontroli dokumentu kontrolujący opatruje go podpisem i datą.
§ 6
Kontroli o której mowa w zarządzeniu dokonują odpowiednie wydziały merytoryczne również w zakresie udzielanych dotacji z budżetu gminy.
§ 7
1) Skarbnik, Główny księgowy jednostki budżetowej Urzędu Miasta i Gminy w Bogatyni przeprowadzając wstępną kontrolę zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym ma prawo żądać od pracowników Urzędu udzielenia w formie ustnej i pisemnej niezbędnych wyjaśnień i informacji, jak również udostępnienia do wglądu dokumentów i wyliczeń, w przypadku nieprawidłowości zwraca dokument właściwemu rzeczowo pracownikowi, a w razie nieusunięci nieprawidłowości odmawia jego podpisania.
2) O odmowie podpisania dokumentu i jej przyczynach Skarbnik, Główny księgowy zawiadamia pisemnie Burmistrza. Burmistrz może wstrzymać realizację zakwestionowanej operacji albo wydać w formie pisemnej polecenie jej realizacji. Jeżeli Burmistrz wyda polecenie realizacji zakwestionowanej operacji niezwłocznie zawiadamia o tym w formie pisemnej Radę Miasta i Gminy w Bogatyni oraz właściwą regionalną izbę obrachunkową.
§ 8
Zasady zwrotu środków publicznych określane są każdorazowo w umowach o przyznanie dotacji.
§ 9
Zasady udzielania zamówień publicznych opisane zostały w Zarządzeniu Burmistrza
w sprawie ustalenia regulaminu udzielania zamówień publicznych na dostawy, roboty budowlane i usługi.
§ 10
Szczegółowe zasady funkcjonowania systemu kontroli w zakresie gospodarowania środkami publicznymi stanowi załącznik Nr1 do Zarządzenia.
§ 11
Traci moc Zarządzenie Nr 66/2001 Burmistrza Miast i Gminy w Bogatyni z dnia 28 listopada 2001 r. w sprawie wprowadzenia procedury kontroli w zakresie gospodarowania środkami publicznymi pod względem legalności, gospodarności i celowości.
§ 12
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.