Wydział Funduszy Zewnętrznych
1) Pozyskiwania i rozpowszechniania informacji o inicjatywach Unii Europejskiej służących integracji Polski ze strukturami europejskimi, w tym o dostępnych programach Unii Europejskiej.
2) Współpracy z przedstawicielami organów zarządzających europejskimi programami integracyjnymi i środkami pomocowymi przydatnymi w planowaniu rozwoju miasta.
3) Przygotowywania i koordynacji wniosków aplikacyjnych dla projektów, których celem jest uzyskanie zewnętrznych źródeł finansowania, w tym środków Unii Europejskiej, na realizowane przez gminę zadania.
4) Bieżącego konsultowania z instytucjami przyznającymi środki ze źródeł zewnętrznych krajowych oraz funduszy i programów Unii Europejskiej poprawności sporządzanych wniosków.
5) Kompletowania dokumentacji wymaganej przez instytucje przyznające środki ze źródeł zewnętrznych krajowych oraz funduszy i programów Unii Europejskiej w celu spełnienia wszelkich warunków formalnych zapewniających prawidłowość składanych wniosków. Opracowywania koncepcji wdrażania poszczególnych projektów współfinansowanych ze źródeł zewnętrznych krajowych oraz z środków Unii Europejskiej.
7) Koordynacji opracowywania sprawozdań wymaganych przez instytucje przyznające środki ze źródeł zewnętrznych krajowych oraz funduszy i programów Unii europejskiej dotyczących rozliczenia wydatkowania otrzymanych środków z przygotowania i realizacji projektów.
8) Inicjowania i koordynowania prac komórek organizacyjnych urzędu zaangażowanych w realizację projektów współfinansowanych z funduszy UE i EOG , w tym pomoc i doradztwo w przygotowaniu formularzy aplikacyjnych.
9) Współpracy z organizacjami i instytucjami polskimi i międzynarodowymi na rzecz popularyzacji wiedzy o instytucjach i funduszach UE i EOG w społeczności lokalnej.
10) Tworzenia banku danych i dokumentacji w zakresie instytucji i organizacji europejskich, o istotnym znaczeniu dla funkcjonowania miasta.
11) Aktywne uczestniczenia w szkoleniach , naradach, projektach krajowych i zagranicznych związanych z pozyskiwaniem funduszy wspomagających rozwój gminy,
12) Udziału w opracowaniu projektu budżetu gminy oraz analiza jego wykonania.
13) Udziału w opracowaniu planów finansowych rocznych i wieloletnich rozwoju gospodarczego gminy.
14) Współpracy w opracowywaniu, aktualizacji programów, analiz i innego rodzaju dokumentów dot. w szczególności strategii rozwoju gminy i miasta oraz współpraca z przedstawicielami organów zarządzających programami operacyjnymi, województwa dolnośląskiego i programów operacyjnych NPR.
15) Realizacji strategii rozwoju miasta i gminy Bogatynia na lata 2006 – 2014.